Η Ρωσία υποπτεύεται 65 Ουκρανούς πολίτες για εγκλήματα πολέμου
Στη λίστα που παρέχει η RIA "Νέα", αποδείχθηκε ότι ήταν ο ηγέτης του «Δεξιού Τομέα» Ντμίτρι Γιαρός, ο πρόεδρος της Υπηρεσίας Ασφαλείας της Ουκρανίας Valentin Nalyvaichenko, ο αρχηγός του Κογκρέσου των Ουκρανών Εθνικιστών του κόμματος Stepan Bratsun, ο πρώην ενεργ. Υπουργός Άμυνας της Ουκρανίας Mikhail Koval, Στρατηγός Συνταγματάρχης, Επικεφαλής της Κύριας Διεύθυνσης Πληροφοριών του Υπουργείου Άμυνας της Ουκρανίας Γιούρι Παβλόφ, Διοικητής των χερσαίων δυνάμεων της Ουκρανίας Gennady Vorobyov, Στρατηγός Συνταγματάρχης, Διοικητής της Ουκρανικής Πολεμικής Αεροπορίας Γιούρι Μπαϊντάκ.
Στη λίστα είναι επίσης:
Υπουργός Εσωτερικών της Ουκρανίας Arsen Avakov
Κυβερνήτης της περιοχής Dnipropetrovsk Igor Kolomoisky
Υπουργός Άμυνας της Ουκρανίας Valeriy Heletey
Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου των Ενόπλων Δυνάμεων της Ουκρανίας Βίκτορ Μουζένκο
πρώην διοικητής του τάγματος ειδικών δυνάμεων "Dnepr-1" της κύριας διεύθυνσης του Υπουργείου Εσωτερικών της Ουκρανίας Γιούρι Μπερέζα
Πρόεδρος του εθνικιστικού κόμματος VO "Ελευθερία" Oleg Tyagnibok
μέλος του εθνικιστικού κόμματος VO "Svoboda" Andrei Tyagnibok
Διοικητής της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Στέπαν Πόλτορακ
Πρώτος Υποδιοικητής της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Oleksandr Kryvenko
Υποδιοικητής της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Mykola Balan
Αναπληρωτής Διοικητής της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Valery Rudnitsky
Αναπληρωτής Διοικητής της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Yaroslav Spodar
Αναπληρωτής Διοικητής της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Oleg Myasnikov
αρχηγός του κόμματος "Πατριώτης της Ουκρανίας", διοικητής του τάγματος "Azov" και λαϊκός βουλευτής του Verkhovna Rada της Ουκρανίας Andriy Biletsky
Αναπληρωτής Διοικητής του τάγματος Azov για εκπαιδευτικό έργο Oleg Odnorozhenko
διοικητής του 5ου λόχου του τάγματος "Azov" της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Ντμίτρι Λίνκο
Διοικητής του 5ου Τάγματος Εδαφικής Άμυνας της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Vitaliy Komar
διοικητής του 3ου λόχου του 1ου τάγματος της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Taras Zherebetsky
Oleg Plahotnyuk, διοικητής ενός ξεχωριστού συντάγματος ειδικού σκοπού της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας "Jaguar"
Denis Pukhnarevich, στρατιώτης ενός ξεχωριστού συντάγματος ειδικού σκοπού "Jaguar"
στρατιώτης ενός ξεχωριστού συντάγματος ειδικού σκοπού "Jaguar" Alexander Baylema
διοικητής της στρατιωτικής μονάδας 3059 της Εθνικής Φρουράς Alexander Alenin
διοικητής της στρατιωτικής μονάδας 4114 του συντάγματος Rymnik της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας Valeriy Smolov
διοικητής της 51ης χωριστής μηχανοποιημένης ταξιαρχίας Βλαντιμίρ Γιατσκόφ
Αναπληρωτής Διοικητής της 51ης Ξεχωριστή Μηχανοποιημένης Ταξιαρχίας Γιούρι Ιβανουσένκο
Υποδιοικητής της 51ης Ξεχωριστή Μηχανοποιημένης Ταξιαρχίας Nikolai Androshchuk
Υποδιοικητής της 51ης Χωριστή Μηχανοποιημένης Ταξιαρχίας Ιβάν Ποδοπριγόρα
Αναπληρωτής Διοικητής της 51ης Ξεχωριστή Μηχανοποιημένης Ταξιαρχίας Νικολάι Κουχτίν
διοικητής της ομάδας πυροβολικού της 51ης χωριστής μηχανοποιημένης ταξιαρχίας Ruslan Papchenko
διοικητής τάγματος αρμάτων μάχης Βλαντιμίρ Μεντβέντσκι
Αναπληρωτής διοικητής τάγματος αρμάτων μάχης Ντμίτρι Ζελένσκι
Αναπληρωτής διοικητής τάγματος αρμάτων μάχης Βλαντιμίρ Ντεμίντιουκ
Αναπληρωτής διοικητής τάγματος αρμάτων μάχης Viktor Beregovoy
διοικητής του 3ου άρμα μάχης εταιρεία Vadim Todorenko
διοικητής διμοιρίας του αερομεταφερόμενου τάγματος, στρατιωτική μονάδα A1126 Andrei Mosol
στρατιώτης μιας ξεχωριστής ταξιαρχίας ειδικού σκοπού της Εθνικής Φρουράς της Ουκρανίας "Bars", στρατιωτική μονάδα 3027 Viktor Kemin
διοικητής του τμήματος αντιαεροπορικών πυραύλων Νικολάι Μαλομέν
Συνταγματάρχης της Ουκρανικής Πολεμικής Αεροπορίας, στρατιωτικός πιλότος Yuliy Mamchur
Συνταγματάρχης της Ουκρανικής Πολεμικής Αεροπορίας, στρατιωτικός πιλότος Yuriy Pogorely
πιλότος (πυροβολητής του τάγματος Aidar) Nadezhda Savchenko
μαχητής του τάγματος "Dnepr" Sergei Litvinov
Διοικητής του 72ου Τάγματος της XNUMXης Μηχανοποιημένης Ταξιαρχίας των Ενόπλων Δυνάμεων της Ουκρανίας Ivan Voitenko
Vitaliy Dubinyak, Αναπληρωτής Διοικητής του 72ου Τάγματος της XNUMXης Μηχανοποιημένης Ταξιαρχίας των Ενόπλων Δυνάμεων της Ουκρανίας
Αρχηγός του Επιτελείου του 1ου Τάγματος της 72ης Ταξιαρχίας των Ενόπλων Δυνάμεων της Ουκρανίας, στρατιωτική μονάδα A2167 Oleksandr Okhrimenko
διοικητής του τάγματος αρμάτων μάχης της στρατιωτικής μονάδας A2167 Alexander Polyakov
διοικητής του πρώτου λόχου του πρώτου τάγματος της 72ης μηχανοποιημένης ταξιαρχίας των Ενόπλων Δυνάμεων της Ουκρανίας Ντμίτρι Ουστίλκο
πρώην διοικητής του τάγματος "Donbass" Semyon Semenchenko
πρώην διοικητής του τάγματος "Aidar" Sergei Melnichuk
Διοικητής της 25ης Ταξιαρχίας των Ενόπλων Δυνάμεων της Ουκρανίας Όλεγκ Μίκας
Αλεξάντερ Ραζούμοφ
Άρτεμ Σιρομπόκοφ
Λαϊκός βουλευτής του Verkhovna Rada της Ουκρανίας Andriy Levus
Ρομάν Ζελέζνοφ
Ουκρανός δημοσιογράφος, αναπληρωτής του δημοτικού συμβουλίου του Κιέβου, πρώην αναπληρωτής διοικητής του τάγματος Azov Igor Mosiychuk
Σεργκέι Μιρόσνικοφ, μέλος της δεξιάς ριζοσπαστικής οργάνωσης «Δεξιός Τομέας»
Γκενάντι Μπαλάσοφ
- http://ria.ru/
πληροφορίες